Almanca resmi evrak şablonları ve çeviri örnekleri isteği
Thread poster: NecdetB
NecdetB
NecdetB  Identity Verified
Türkiye
Local time: 18:59
German to Turkish
+ ...
Jun 24, 2014

Merhaba,

İstanbul'dan bir çeviri bürosuna bir haftadır karşılıklı memnuniyete dayalı almanca çeviriler yapıyorum. Bu bir haftada, çevirisi üzerinde harcadığım zamanla çeviri ücretimi sıfırlayan, biçilen zamanla beni sıkıştıran, almancaya çevrilmek üzere birkaç küçük iş de aldım. Bunlardan biri de belirsiz süreli iş sözleşmesiydi. Bana, zaman açısından pahalıya malolan bir çevirinin ardından, bitirip gönderdim. Bunun üzerine, bundan sonrak
... See more
Merhaba,

İstanbul'dan bir çeviri bürosuna bir haftadır karşılıklı memnuniyete dayalı almanca çeviriler yapıyorum. Bu bir haftada, çevirisi üzerinde harcadığım zamanla çeviri ücretimi sıfırlayan, biçilen zamanla beni sıkıştıran, almancaya çevrilmek üzere birkaç küçük iş de aldım. Bunlardan biri de belirsiz süreli iş sözleşmesiydi. Bana, zaman açısından pahalıya malolan bir çevirinin ardından, bitirip gönderdim. Bunun üzerine, bundan sonraki çevirilerimde bana zaman kazandırması için ellerindeki bütün almanca şablonları ve iş sözleşmesi gibi işler için ise, terminoloji oturtmama yardımcı olacak çeviri örnekleri istedim. Şablonu olabilecek veya çeviri örneği bulunan başka iş gönderdiklerinde, bunları da beraberinde göndereceklerini söylediler. Öylece kaldı.

Birkaç gündür internette almancaya çevrilmiş resmi evrak şablonları ve iş sözleşmesi gibi belgeler için ise çeviri örnekleri arıyorum, ancak bulamadım. Ama e-posta arşivimden ikametgah, adli sicil kaydı, nüfus kayıt örnekleri çıktı. Kimlik ve taahhütname şablonlarını büro göndermişti. Elimde olanlar bunlar.

Elinde yukarıdakilerden başka olup da paylaşabileceklere veya onları bulabileceğim bir adrese yönlendireceklere "dankbar" olurum.

Für eure allfällige Hilfe danke ich euch im Voraus bestens!

Gezegen

Not: Şablon ve çeviri örnekleri aşığı ve koleksiyoncusu değilim. Almanca için sandığım kadar çok ve türde şablona ihtiyaç duymayacağım yönünde beni temin etmeniz de yararlı ve yeterli olacaktır.

[Edited at 2014-06-24 19:43 GMT]

[Edited at 2014-06-24 19:50 GMT]
Collapse

Gurkan Gultekin

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Zaten çok fazla bir şey kalmamış ki Jun 25, 2014

Ehliyet bir de genelde Erasmus öğrenci değişiminden dolayı çok kullanılan, Taahütname ve ayrıca Muvafakatname kalmış. Bunlardan bir tane yapınca da zaten şablonu olmuş oluyor.

"Bunun üzerine, bundan sonraki çevirilerimde bana zaman kazandırması için ellerindeki bütün almanca şablonları ve iş sözleşmesi gibi işler için ise, terminoloji oturtmama yardımcı olacak çeviri örnekleri istedim. Şablonu olabilecek veya çeviri örneği bulunan başka iş gö
... See more
Ehliyet bir de genelde Erasmus öğrenci değişiminden dolayı çok kullanılan, Taahütname ve ayrıca Muvafakatname kalmış. Bunlardan bir tane yapınca da zaten şablonu olmuş oluyor.

"Bunun üzerine, bundan sonraki çevirilerimde bana zaman kazandırması için ellerindeki bütün almanca şablonları ve iş sözleşmesi gibi işler için ise, terminoloji oturtmama yardımcı olacak çeviri örnekleri istedim. Şablonu olabilecek veya çeviri örneği bulunan başka iş gönderdiklerinde, bunları da beraberinde göndereceklerini söylediler. Öylece kaldı."

Bunu istemeniz çeviri bürosunda tecrübesizmiş gibi bir duygu uyandırmanıza sebep olabilir ama yine de çeviri bürolarının fellik fellik Almanca tercüman aradıkları bir ortamda size iş göndermeme lüksü olmamaları gerek diye düşünüyorum. Kolay gelsin.
Collapse

NecdetB
NecdetB  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Fellik fellik aranmak güzel :) Jun 25, 2014

Halil Bey, teşekkür ederim yanıtınız için.

Taahhütname şablonu verdiklerini yukarıda belirtmiştim. Bu durumda ehliyet ve muvafakatname kalıyor. Boş bir vaktimde bu ikisine birer şablon oluşturabilirim.

Çevirilerim için birkaç defa dile getirdikleri memnuniyetlerine (hatta övgülerine) yaslanarak öyle bir istekte bulunmakta sakınca görmedim. Ayrıca üzerinden 2 yıl geçmiş ve sadece 1 yıllık almanca çeviri tecrübemin bulunduğu, gönderdiğim
... See more
Halil Bey, teşekkür ederim yanıtınız için.

Taahhütname şablonu verdiklerini yukarıda belirtmiştim. Bu durumda ehliyet ve muvafakatname kalıyor. Boş bir vaktimde bu ikisine birer şablon oluşturabilirim.

Çevirilerim için birkaç defa dile getirdikleri memnuniyetlerine (hatta övgülerine) yaslanarak öyle bir istekte bulunmakta sakınca görmedim. Ayrıca üzerinden 2 yıl geçmiş ve sadece 1 yıllık almanca çeviri tecrübemin bulunduğu, gönderdiğim CV'imden sır değil.

Çeviri bürolarının fellik fellik almanca çevirmen aradıklarını duymak güzel!

Tekrar teşekkür ederim.

Gezegen
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Almanca resmi evrak şablonları ve çeviri örnekleri isteği

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »