impozit PFA 2016
Thread poster: Mara Cojocaru
Mara Cojocaru
Mara Cojocaru
Romania
Local time: 13:09
Member (2021)
English to Romanian
+ ...
Nov 25, 2015

Bună,

Ce știți despre noua grilă de impozitare pe 2016 a clădirilor? Dacă sunt înregistrată ca PFA cu adresa de acasă, unde îmi desfășor activitatea ca traducător, s-ar putea să plătesc impozit până la de 20 de ori mai mare?

Din ce am găsit pe net, înțeleg că se aplică în cazul PFA-urilor cu activități economice, care își decontează cheltuielile cu întreținerea, dar nu sunt sigură. Ca PFA traducător, se aplică impozite mai mari dacaă n
... See more
Bună,

Ce știți despre noua grilă de impozitare pe 2016 a clădirilor? Dacă sunt înregistrată ca PFA cu adresa de acasă, unde îmi desfășor activitatea ca traducător, s-ar putea să plătesc impozit până la de 20 de ori mai mare?

Din ce am găsit pe net, înțeleg că se aplică în cazul PFA-urilor cu activități economice, care își decontează cheltuielile cu întreținerea, dar nu sunt sigură. Ca PFA traducător, se aplică impozite mai mari dacaă nu îmi decontez cheltuielile cu întreținerea?

Iată ce am găsit:
http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20395885-taxele-locuinte-cresc-20-ori-2016-prin-relaxare-fiscala.htm

„Ce se intampla daca numai o camera este sediul de firma, PFA, profesii independente?
In situatia descrisa, cand apartamentul este folosit atat in activitati economice cat si ca spatiu de locuit, impozitarea se realizeaza diferentia, in regim mixt, avandu-se in vedere cat din aceasta suprafata este destinata activitatii economice si cat din suprafata apartamentului este detinata locuintei.

Practic, impozitul total se determina prin insumarea unui impozit redus aferent suprafetei utilizate pentru locuit cu un impozit majorat aplicabil numai pentru suprafata in care se desfasoara activitati economice. Aceasta procedura de impozitare este reglementata de art. 459 din proiectul de Cod fiscal.

Desigur, impozitarea majorata pentru fiecare dintre aceste camere, proportionala cu suprafata, se va realiza daca si respectiva firma/PFA desfasoara activitati economice in aceasta incinta. De aici toti putem sa facem supozitii in sensul ca poate sa existe un sediu de societate intr-o camera dintr-un apartament iar asociatul unic al acelei societati desfasoara activitate numai la sediul clientilor. Este greu de spus daca avem activitate economica sau nu avem o activitate economica in incinta acestei camere.

Legiuitorul ne da un singur indiciu in acest sens, spunand ca prezuma desfasurarea unei activitati economice daca cheltuielile cu intretinerea respectivei locatii sunt decontate de respectiva societate sau respectivul PFA, conform art. 159 alin. (3) lit. b) din proiectul de Cod fiscal.”

Voi ce știți despre acest subiect?
Mulțumesc!
Collapse


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 13:09
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Impozit pe casă majorat Dec 9, 2015

Bună,

Se pare că din 2016 impozitul pe casă se va majora (în București până la 1500%) dacă domiciliul este și sediu. O soluție ar fi să nu se mai deducă cheltuielile cu întreținerea și utilitățile (care reprezintă un procent destul de mare din cheltuielile deductibile).

Doar una dintre veștile „bune” legate de noul cod fiscal...


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 13:09
English to Romanian
Situatie aparte Dec 12, 2015

Pentru o situatie aparte, unde se pot cere lamuriri, tot la Finante?

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


impozit PFA 2016






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »